Students Excelled at the Dallas Regional Science and Engineering Fair

Mar 04, 2020

Frisco ISD sent 86 middle school and 14 high school projects to the annual Dallas Regional Science and Engineering Fair (DRSEF). The 100 projects were presented at Centennial Hall at Fair Park in Dallas in February.

The memorable weekend included student projects that covered a myriad of topics. From “Natural Electricity” to “A Novel Communication System for Stroke Survivors Using an Electronic Glove,” Frisco ISD students went home with a number of awards for innovative projects. More than 40% of the Frisco ISD middle school projects and 70% of the high school projects received awards.

The biggest news of the DRSEF was Reedy High School’s Vivek Kogilathota’s Grand Prize Award in the Senior Life division.

DRSEF Vivek Kogilathota with Ribbon.He won first place in his category before all category winners went through another round of judging. Kogilathota’s project “DyslexAI: A Novel Approach for Dyslexia Diagnosis and Therapy Using A Computer Webcam via Machine Learning” was then recognized as the best of the best in this final round.

He has advanced to compete in the International Science and Engineering Fair (ISEF) in Anaheim, California.  

Students who earned a 1st, 2nd or 3rd prize have advanced to the Texas State Science Engineering and Science Fair on March 27-28 at Texas A&M University in College Station. The fair includes more than 20 categories spanning engineering, biological sciences and physical sciences. Winning high school entries will advance to compete in ISEF.  

Frisco ISD is extremely proud of the hard work students put into their projects, as well as the exceptional support they received from their teachers on campus.  

Below is a list of winners and honorable mentions(*) from the Dallas Regional Science and Engineering Fair. The full DRSEF results are HERE.   

Centennial High School 

Pranav Myana*, Senior Engineering Mechanics

Fowler Middle School

Vaishnavi Moturi - 2nd Prize, Junior Robotics & Intelligent Machines - Health Physics Society STC-HPS Science Fair Excellence Award for “Building an AI model to detect Chest Anomalies Given a Chest X-ray”

Esha Bhandari*, Junior Biochemistry & Biomedical Engineering
Neha Shyamsunder*, Junior Earth and Environmental Sciences
Pranav Uttarkar*, Junior Plant Sciences - North Texas Chapter of the Texas Master Naturalist Honorable Mention

Frisco High School

Jayanth Pandit, Senior Embedded Systems - Directed Energy Professional Society Honorable Mention for “Child-Alert System: A wearable device”

Hunt Middle School

Lino Marrero - 1st prize, Junior Behavioral & Social Sciences - Office of Naval Research Naval Science Award, Junior Division for “The Kinetic Kickz”

Independence High School

Jathin Desan - 2nd prize, Senior Animal Sciences - “Early detection using a Novel Climatic-Ecological Niche Model in Prediction of West Nile Virus: Descriptive analysis of WNV neuro and non-neuro cases with Machine Learning”

Lawler Middle School 

Ria Garg - 3rd prize, Junior Behavioral & Social Sciences - “Screening for Parkinsons: Isolating Characteristic Typing Patterns with Machine Learning”
Hahra Padda - 3rd prize, Junior Microbiology - “Can Different Substances Reduce Biofilm Growth on Hydroelectric Dam Components?”
Anushka Sharma - 3rd prize, Junior Robotics & Intelligent Machines - “Voice Controlled Robot”

James Coffman*, Junior Behavioral & Social Sciences
Shriya Majumdar*, Junior Biomedical & Health Sciences
Krishna Sahay*, Junior Biomedical & Health Sciences
Nishi Soni*, Junior Cellular and Molecular Biology & Computational Biology and Bioinformatics

Lebanon Trail High School

Abhinav Bichal, Shanmuka Jayanti and Varshaan Parthibannandhini*, Senior Biomedical & Health Sciences - The Cooper Institute Exercise/Health/Nutrition, Senior, 3rd Place for “Development of an Accelerometer - Based Medical Device for Posture Management“

Liberty High School

Vishnu Vasudev - 3rd prize, Senior Biomedical Engineering - “A Novel Communication System for Stroke Survivors Using an Electronic Glove”

Maus Middle School

Kevin Su*, Junior Materials Science

Nelson Middle School

Anika Chebrolu - 3rd Prize, Junior Cellular and Molecular Biology & Computational Biology and Bioinformatics - “In-Silico Molecular Docking Study of Novel Hemagglutinin Inhibitors to Combat Influenza Epidemic”

Pearson Middle School

Shobhit Agarwal - 1st prize, Junior Robotics & Intelligent Machines - “Using Machine Learning to Classify Tumors and for Early Detection of Cancer”

Manyaa Bhatia - 2nd prize, Junior Cellular and Molecular Biology & Computational Biology and Bioinformatics - “Fighting Alzheimers: Memories Last”

Michelle Ee and Hana Sim*, Junior Robotics & Intelligent Machines
Katherine Gipp and Karini Narayanan*, Junior Systems Software
Alyssa Lo and Nayonika Sharma*, Junior Materials Science
Gwen Mckee and Sayuri Sigdel*, Junior Behavioral & Social Sciences
Ryan Patel and Ronit Totlani*, Junior Engineering Mechanics
Nick Perkins*, Junior Earth and Environmental Sciences
Roshan Rajan and Saketh Sadhanala*, Junior Engineering Mechanics - DiscoverSTEM Honorable Mention for “Smart Spoon”
Connor Smith*, Junior Earth and Environmental Sciences
Brandon Tuttle*, Junior Energy: Physical - Directed Energy Professional Society Junior 3rd Place for “Screen or Swelter”

Pioneer Heritage Middle School

Niharika Anand and Adithi Nemalikanti - 2nd prize, Junior Energy: Chemical - “Natural Electricity”

Aditya Satrasala - 3rd prize, Junior Energy: Chemical - “The Tech We Never Think About”

Kanak Ambwani*, Junior Earth & Environmental Systems - North Texas Chapter of the Texas Master Naturalist Honorable Mention for “‘Plantables’ a New Way of Pencils”
Aishwarya Akella, Nitya Mattey and Nikita Srinivas*, Junior Behavioral & Social Sciences

Reedy High School

Shantikiran Chanal*, Senior Biomedical Engineering
Ojas Kaveeshwar*, Senior Computational Biology and Bioinformatics
Rohit Rajan, Yash Totlani and Ananth Vivekanand*, Senior Robotics & Intelligent Machines - Collins Leadership Association Outstanding Communications Project Senior Div. 1st Place for “A Novel Approach to Learning Robot Dexterity: Utilizing Embedded Linear-Quadratic Markov Decision Process by Projecting onto a New State Action-Space”
Aryan Vemuri*, Senior Biomedical Engineering

Stafford Middle School

Samreen Kaur and Ritu Reddy*, Junior Plant Sciences

Staley Middle School

Arjun Karthik*, Junior Cellular and Molecular Biology & Computational Biology and Bioinformatics

Trent Middle School

Siddhant Singh, Archit Thanikella and Rochan Viswanadhapalli*, Junior Biomedical & Health Sciences

Vandeventer Middle School

Dev Aggarwal, Sushanth Elangovan and Rohan Tolia - 3rd prize, Junior Environmental Engineering - “Trash to Treasure”

Haley Hicks and Zachary Homer*, Junior Biomedical & Health Sciences
Rithwik Ravi Kumar and Pujan Shah*, Junior Engineering Mechanics - Collins Leadership Association Outstanding Communications Project Junior Div. 3rd Place for “Radio Wave Amplifier”

Your browser is out-of-date.

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

At this time the Frisco ISD website requires Internet Explorer 9 or later.

If you are on IE 9 or later and are seeing this error then your browser may be running as a previous version.

×