Business Professionals of America Students Qualify for State

Feb 05, 2020

The Business Professionals of America (BPA) Regional Leadership Conference was held at Reedy High School January 18. Nearly 700 Frisco ISD students competed with over 900 students in Area I, Region III. Frisco ISD will be represented by an astounding 202 students who have secured the State Qualifier status.

Several students were awarded the Diplomatic Torch Award in recognition of their professionalism and leadership in both career development and personal growth.

Notably, for the third year in a row, Reedy High School has a student that will be serving as the newly elected Regional President. Congratulations to Regional President Aman Arham. 

BPA is a national co-curricular organization for students preparing for careers in business, office and technical occupations. The organization’s activities and programs complement classroom instruction by giving students practical experience through application of the skills learned at school.

Congratulations to the following FISD students advancing to the state competition:

CTE Center BPA Students at RLC 2020.Career and Technical Education Center  

Total State Qualifiers: 14   

1st Place State Qualifiers
Payroll Accounting - Navya Esanakarra
Financial Analyst Team - Vinya Chimmula, Sanya Maini
ICD-10-CM Diagnostic Coding - Tanvi Kosuri
Global Marketing Team - Jaishil Shah, Mihir Nakra

2nd Place State Qualifiers
Payroll Accounting - Omshiv Padhi
Computer Security - Umaiza Azmat
C++ Programming - Shantanu Velnati
Entrepreneurship - Sanya Maini
Extemporaneous Speech - Akhil Vinjamalam

3rd Place State Qualifier
Computer Network Technology - Shaik Hatim

4th Place State Qualifiers
ICD-10-CM Diagnostic Coding - Sudarsh Sriraman
Java Programming - Abhinav Kolli

5th  Place State Qualifier
Digital Publishing - Sapna Krishnan

State Alternates: Alana Babilonia, Tushar Bansal, Sravika Bumhyavaram, Arav Chheda, Srinath Devireddy, Ankitha Donepudi, Ananya Gelaboina, Annabel Hong, Sanika Joshi, Pranav Kopparthy, Sapna Krishnan, Samay Maini, Farah Nishatq, Dinesh Polisetty, Amitha Prattipati, Satvika Ravi, Varsha Sannidhanam, Shruti Senan, Hardhik Sripuram, Kalyan Tallepaneni, Riya Vastrad,Samanvi Velagapudi

Frisco High School BPA Students at RLC 2020.Frisco High School

Total State Qualifiers: 4

1st Place State Qualifier
Digital Media Production - Elin Park

2nd Place State Qualifiers
Intermediate Word Processing - Sakshi Ahuja
Graphic Design Promotion - Ashley Yau

4th Place State Qualifier
Fundamental Accounting - Zain Omer

Heritage High School BPA Students at RLC 2020.Heritage High School

Total State Qualifiers: 70

$500 Scholarship Recipients: Sadhvika Challa, Srikar Mangalapalli and Ayush Patel

1st Place State Qualifiers
Fundamental Accounting - Sai Abhijit Pabbisetty
Basic Office Systems & Procedures - Garg Sauruv Garg
Fundamental Spreadsheet - Anand Cheruvu
Database Applications - Yash Sharma
Administrative Support Team - Anand Cheruvu, Nathan George, Tejas Katam, Shree Kodavatiganti
Administrative Support Research Project - Sadhvika Challa
Computer Security - Satvik Gurram
Network Design Team - Anish Madgula, Saket Muktharun, Sai Abhijit Pabbisetty, Tharun Vijayaraghaven
SQL Database Fundamentals - Rohit Anantha
Graphic Design Promotion - Sindhuja Pathipati
Web Site Design Team - Naina Middela, Nethra Middela
Broadcast News Production Team - Reece Riherd, Macy Su,  Shruthi Venkatesh
Entrepreneurship - Shree Kodavatiganti
Interview Skills - Macy Su
Advanced Interview Skills - Aliah Mir
Human Resource Management - Jaza Malik
Parliamentary Procedure Team - Suhas Aleti, Amal Babu, Saketh Bhupathiraju, Viswa Chandra, Arjun Joshi, Sharun Naicker, Anshu Palle, Vishal Saasireka
Presentation Management - Vaishnavi Mutyala

2nd Place State Qualifiers
Advanced Accounting - Viswa Chandra
Economic Research Project- Sanjana Chemuturi
Economic Research Project Team - Maansi Chodavarapu, Hetvi Joshi, Shreya Ramashesha, Moona Shaik
Fundamental Spreadsheet - Ayush Patel
Advanced Spreadsheet - Srikar Mangalapalli
Database Applications - Sahiti Pydimarri
Business Law & Ethics - Vedika Chati
SQL Database Fundamentals - Abhinav Koka
Fundamental Desktop Publishing - Aditi Gupta
Fundamentals of Web Design - Nehanth Narendrula
Broadcast News Production Team - Harshita Ganipineni, Nandini Mangalapalli, Vaishnavi Mutyala
Interview Skills - Gouzia Sivarajah
Prepared Speech - Sruthi Naraharisetti

3rd Place State Qualifiers
Banking & Finance - Saketh Bhupathiraju
Fundamental Word Processing Skills - Dheeraj Kashyap
Intermediate Word Processing - Pramiti Gupta
Basic Office Systems & Procedures - Shreya Ramashesha
Advanced Office Systems & Procedures - Pranitha Emani
Legal Office Procedures - Anshu Palle
SQL Database Fundamentals - Sheldon Duncan
Fundamental Desktop Publishing - Shruthi Venkatesh
Digital Publishing - Dhruv Bisht
Digital Media Production - Srikar Velavarthipati

4th Place State Qualifiers
Advanced Accounting - Ethan Mahalingam
Banking & Finance - Shrujin Shah
Intermediate Word Processing - Sahana Lothumalla
Advanced Spreadsheet - Krishna Teja Konduri
Legal Office Procedures - Karthik Tummala
P Servicing & Troubleshooting - Srihari Saravanan
Visual Basic/C# Programming - Rishik Yechuri
C++ Programming - Rahul Maligi
Fundamentals of Web Design - Nethra Middela
Digital Media Production - Vansh Shah
Computer Modeling - Aman Vishwanathan
Web Site Design Team - Sooraj Karthik, Dheeraj Kasyap, Sahana Lothumalla, Sashreek Vasireddi
Network Design Team - Ayush Patel, Kireeti Singam Setty

5th Place State Qualifiers
Visual Basic/C# Programming - Ryan Catarroja
Digital Media Production - Naina Middela
Computer Modeling - Shreema Vijayakumar

6th Place State Qualifiers
Linux Operating Systems Fundamental - Shraavan Sudhish
Advanced Spreadsheet - Forest Haviland
Computer Security - Ayush Patel

Torch Award Winners: Rohit Anantha, Rohita Arjarapu, Saketh Bhupathiraju, Sneha Bondalapati, Sadhvika Challa, Viswa Chandra, Maansi Chodavarapu, Tejas Devata, Shreyansh Dixit, Rishitha Emani, Pranitha Emani, Hetvi Joshi, Advaith Kamath, Sooraj Karthik, Meghna Kundur, James Li, Anish Madgula, Rahul Maligi, Srikar Mangalapalli, Aliah Mir, Sruthi Naraharisetti, Sai Abhijit Pabbisetty, Ayush Patel, Sindhuja Pathipati, Shreya Ramashesha, Kireeti Singam Setty, Preehi Sethuraman, Gouzia Sivarajah, Karthik Tummala

State Alternates: Sreyas Amanamanchi, Smdhasri Annabathini, Shreya Bhakta, Kakoli Bhardwaj, Suhana Challa, Omisha Cherala, Tejas Devata, Veda Devata, Shreyansh Dixit, Rithik Duvva, Pranitha Emani, Elijah Espinoza, Blayze Ferguson, Harshita Ganipineni, Sumanasri Godavarti, Alina Habib, Forest Haviland, Paul Joseph, Sooraj Karthik, Dheeraj Kasyap, Shivani Kondepudi, Sahana Lothumalla, Anish  Madgula, Nandini Mangalapalli, Affiq Mohammed, Saket Mukthapuram, Shreya Murthy, Mitra Nakka, Sumit Nalavade, Sruthi Naraharisetti, Shreya Nimmagadda, Sanya Oak, Sasha Oak, Ayush Patel, Yash Parmar, Swarna Pashine, Sindhuja Pathipati, Pavani Pratapa, Rithvik Ragi, Anish Roy, Prianka Sadagopan, Tharun Sekar, Kireeti Singam Setty, Shrujen Shah, Eshaan Shrivastava, Preethi Sethuraman, Aditya Tripathy, Sashreek Vasireddi, Saskreek Vasireddy, Aman Vishwanathan, Veda Yadav

Independence High School

Total State Qualifiers: 39

1st Place State Qualifiers
Intermediate Word Processing - April Chung
Computer Animation Team - Mahith Bandi, Jathin Desan, Arjun Nair, Charan Vengatesh
Fundamental Word Processing - Ashley Liu
Banking & Finance - Atul Kabre
Computer Network Technology - Joanne Chen
Prepared Speech - Joe Varghese

2nd Place State Qualifiers
Financial Analyst Team - Kanika Gupta, Amaya Sankaran
Presentation Management Team - Venela Jilla, Shreya Krishna, Ashley Liu
Presentation Management - Ashmit Tripathy
Medical Office Procedures - Jasmine Liew
Administrative Support Team - Deepika Dandeboyina, Priscilla La, Ankita Sumeet, Grace Wang
Computer Modeling - Charan Sriram
Legal Office Procedures - Grace Wang
Medical Diagnostic Coding - Kaushik Avadhanula
Global Marketing Team - Meghana Anam, Medha Kommula, Shweta Kumaran, Hamshitha Sasidhar
Fundamental Word Processing Skills - Priscilla La
Basic Office Systems & Procedures - Satvik Movva
Presentation Management - Shweta Kumaran
Parliamentary Procedure Team - Shreeya Garapaty, Krithika Gona, Tejasvi Gurrala, Ayushmati Rajesh, Shashwati Rajesh

3rd Place State Qualifiers
Fundamentals of Web Design - Mohit Sahoo
Fundamental Spreadsheet - Rhea Rajesh

State Alternates: Parth Amrute, Tvisha Karumuri, Sami Mohammaed, Vaishnavi Saiyamoorthy

Lebanon Trail High School BPA Students at RLC 2020.Lebanon Trail High School

Total State Qualifiers: 19

1st Place State Qualifiers
Economic Research Project - Ishaan Joshi
Personal Financial Management -  Austin Ma
PC Servicing & Troubleshooting - Champers Fu
Server Administration Using Microsoft - Krishna Madhav
Extemporaneous Speech - Victoria Lee
Economic Research Project Team - Param Naik, Sanjana Shangle         

2nd Place State Qualifiers
JAVA Programming - Naveen Iver
Linux Operating Systems Fundamental Pilot - Dhruv Chanana
Website Design Team - Anvesh Kanipakam, Adwaith Kumar, Zach Li, Gaurav
Srivatchan     

3rd Place State Qualifiers
Advanced Spreadsheet - Vishnuvardhan Ramesh
Network Administration Using CISCO - Oliver Zhu
Payroll Accounting - Suhas Nalla
Visual Basic/C# Programming - Tarun Ajjarapu

4th Place State Qualifiers
Linux Operating System Fundamentals - Zain Kalson
Network Administration Using CISCO - Bethany Abebe

Liberty High School BPA Students at RLC 2020.Liberty High School

Total State Qualifiers:  14

1st Place State Qualifiers
C++ Programming - Srujan Mupparapu
Visual Basic/C# Programming - Kapil Rampalli

2nd Place State Qualifiers
Advanced Office Systems & Procedures - Amber Cheng
PC Servicing & Troubleshooting - Kunal Jain
Visual Basic/C# Programming - William Zhang
Personal Financial Management - Soumyaneel Deb Chaudhuri
Small Business Management Team - Arshia Narula, Gurnoor Narula
Human Resource Management - Arshia Narula

3rd Place State Qualifiers
Fundamental Accounting - Sidrah Syeda
Medical Office Procedures - Siri Kothapalli
Business Law & Ethics - Shin Lee
Integrated Office Applications - Kaviyasri Saravanan

4th Place State Qualifiers
Fundamental Spreadsheet - Anica Liu
Personal Financial Management - Vikrant Subramanian
Administrative Support Team - Amanda Goto,  Shin Lee, Kaviyasri Saravanan, Ayda Sow
Administrative Support Team - Amber Cheng, Anica Liu, Catherine Tong, Allison Zhang
Computer Security - Anish Mankal
Database Applications - Sairam Ramesh
Financial Analyst Team - Kapil Rampalli, Sohum Shah, Vikrant Subramanian
SQL Database Fundamentals - Catherine Tong
Advanced Spreadsheet - Shunmathi Rajesh
Basic Office Systems & Procedures - Thrisha Malireddy
Legal Office Procedures - Sumukh Satish
Administrative Support Team - Soumyaneel Deb Chaudhuri, Shreyansh Tiwari, Sufiyan Sabir

State Alternates: Soumyaneel Deb Chaudhuri, Amber Cheng, Amanda Goto, Shin Lee, Anica Liu, Thrisha Malireddy, Anish Mankal, Shunmathi Rajesh, Sairam Ramesh, Kapil Rampalli, Sufiyan Sabir, Kaviyasri Saravanan, Sumukh Satish, Sohum Shah, Ayda Sow, Vikrant Subramanian, Shreyansh Tiwari, Catherine Tong, Allison Zhang

Lone Star High School BPA Students at RLC 2020.Lone Star High School

Total State Qualifiers: 5

1st Place State Qualifiers
Advanced Word Processing - Sushanth Vutukuri
Fundamentals of Web Design - Mohamed Afsar, Harsath Arif

2nd Place State Qualifier
Fundamental Accounting - Ashlyn Sterling

4th Place State Qualifiers
Basic Office Systems & Procedures - Soham Nandi
SQL Database Fundamentals - Tharun Tiruppali Kalidoss

State Alternates: Mohamed Afsar, Harsath Arif, Santosh Aroulpragassam, Shriya Danam, Yash Das, Justin Humphrey, Nivedh Koya, Aryaan Kulkarni, Rishi Madhavan, Snigdha Mishra, Sriya Nimmagadda, Srimukta Pisupati, Vaishnavi Penta, Harish Sontam, Yagneshwar Tripuram

Memorial High School BPA Students at RLC 2020.Memorial High School

State Qualifiers: 13

1st Place State Qualifiers
Advanced Office Systems and Procedures - Fattah Ahmed
Medical Office Procedures - Saimanas Reddy
Network Administration Using Cisco - Daniel Dogbey
Video Production Team - Khush Gupta, Pratyush Patra, Ayan Jannu, Parth Sandeep
Presentation Management Team - Joann George, Ella Landau, Lehka Pattim

2nd Place State Qualifiers
Digital Media Production - Poorna Bharanikumar
Network Design Team - Fattah Ahmed, Sophia Dela Cruz, Daniel Dogbey, Vanalika Shanmugasundaram

State Alternates: Arnav Amit, Kalpana Bharanikumar, Poorna Bharanikumar, Neha Chand, McKenzie Clarke, Varsha Ganesh, Sanjay Menon, Samantha Moran, Ritvik Ramakrishnan, Saimanas Reddy, Dominc Yankiv

Reedy BPA RLC 2020.Reedy High School

Total State Qualifiers: 24

1st Place State Qualifiers
Linux Operating Systems Fundamental - Ananth Vivekanand
Digital Publishing - Rithvi Anakal
Computer Modeling - Zachary Peters
Small Business Management Team - Meghana Inaganti, Neha Senthilku, Laya Vadapalli

2nd Place State Qualifiers
Banking & Finance - Vishnu Juvadi
Digital Publishing - Zoe Stankowski
Advanced Interview Skills - Aditi Kanaujia
Video Production Team - Divya Inampudi, Aditi Kanaujia, Nikhila Kurri
Computer Animation Team - Ankit Baral, Lohit Jagarapu, Shrenik Porwal, Michelle Shibu

3rd Place State Qualifiers
Computer Security - Arsula Rajesh
Linux Operating Systems Fundamental - Rohit Rajan
Computer Animation Team - Rithvi Anakal, Daniyal Ghayasuddin, Vedant Joshi, Vijay Karthikeyaraja

5th Place State Qualifier
Intermediate Word Process - Anna Mathews

6th Place State Qualifiers
Visual Basic/C# Programming - Yash Chonkar
ICD-10-CM Diagnostic Coding - Abhinav Harihar

State Alternates: Omer Ahmed, Shreya Ayelasomayajula, Daniela Gonzalez, Divya Inampudi, Nikhila Kurri, Sophie Williams, Sanjeet Tummalapalli

Torch Award Winners: Daniyal Ghayasuddin, Divya Inampudi, Alexander Joe, Vedant Joshi, Aditi Kanaujia, Vijay Karthikeyaraja, Nikhila Kurri, Meghana Inaganti, Shubam Khetarpal, Anna Mathews, Suhas Rachaveti, Neha Senthilku, Laya Vadapalli,  Vishnu Juvadi

Your browser is out-of-date.

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

At this time the Frisco ISD website requires Internet Explorer 9 or later.

If you are on IE 9 or later and are seeing this error then your browser may be running as a previous version.

×