Skip To The Main Content

DECA Students Bound for International Conference

Mar 17, 2017

More than 70 Frisco ISD students have advanced to participate in the DECA International Career Development Conference, set for April 26-29 in Anaheim, California.

DECA is a student organization dedicated to preparing emerging leaders and entrepreneurs in marketing, finance, hospitality and management in high schools and colleges around the globe.

Students qualified for the international conference through their participation in competitive events, which build business, communication and problem-solving skills.

A total of 250 students represented Frisco ISD at the DECA State Career Development Conference in San Antonio in February. They achieved fantastic results, with a total of 74 national qualifiers and 30 state finalists. In addition, Lucious McDaniel IV of Wakeland High School was named 2017-2018 Texas DECA State President.

Congratulations to the following students:

Centennial High School

International Qualifiers

Matt Boensch – Restaurant and Food Service Management
Jack Couture – Principles of Business Management and Administration
Chris Green – Financial Consulting
Lauren Haydon – Principles of Business Management and Administration
Anisha Holla – Principles of Business Management and Administration
Sanya Maini – Principle of Business Management and Administration

State Finalists

Rushil Chander – Principles of Hospitality and Tourism
Rhythm Garg – Principles of Marketing

Career and Technical Education Center

International Qualifiers

Matt Berti and Sid Iyer – Sports and Entertainment Marketing Team Decision Making
Zoe Brooks – Sports and Entertainment Marketing Promotion Plan
Alta DeLeon – Sports and Entertainment Series Event

Frisco High School

International Qualifiers

Alvin Lo – Business Operations Research-Finance
Nihar Makineni – Business Operation Research-Finance
Kynnedi Rone – Apparel & Accessories Merchandising

Heritage High School

International Qualifiers

Nikita Guntu – Buying & Merchandising Operations Research
Annaliese Johnson – Hotel & Lodging Management
Sai Movva – Principles of Finance
Zidan Thomas – Principles of Marketing

State Finalists

Madison Breeding and Yilin Chen – Advertising Campaign
Kaleigh Hollowell and Kelly Martinez – Marketing Management Team Decision Making
Kay Kapoor – Sports & Entertainment Operations Research

Independence High School

International Qualifiers

Anushya Alandur – Principles of Finance
Shailesh Ayyalu and Ankit Shah – Buying and Merchandising Team Decision Making
Ankita Bantey – Business Services Marketing Series
Satya Boddu – Business Finance Series Event
Shelby Dugas – Principles of Business Management and Administration
Akarsh Gadey and Ritvik Rana – Sports & Entertainment Team Decision Making
Mai Geller and Taylor Haydon – Business Law and Ethics Team Decision Making
Mohammad (Taha) Khan – Principles of Marketing
Prashanth Kotla – Marketing Communications Series
Riya Patil – Entrepreneurship Start Up Business Plan
Madeline Pan – Automotive Services Marketing Series
Pranav Sachithanandam and Krish Shownkeen – Financial Services Team Decision Making
Vineet Sadarangani – Business Services Marketing Series
Megan Shah – Entrepreneurship Start Up Business Plan
Varunika Singh – Principles of Marketing

State Finalists

Vedanti Dighe – Human Resources Management Series
Sebastian Joseph – Accounting Applications Series
Quinn Lapoint and Neel Panging – Financial Services Team Decision Making
Saomya Tangri – Principles of Marketing

Lebanon Trail High School

State Finalists

Samuel Meng and Suriya Senthilkumar – Principles of Finance

Liberty High School

International Qualifiers

Shivkar Amara – Sports and Entertainment Team Decision Making Team 2
Ria Bajaj – Business Finance Series
Abhirupa Dasgupta – Business Law and Ethics Team Decision Making Team 1
Karthik Dharmalingam – Food Marketing Series
Nitin Gharpure – Marketing Management Team Decision Making Team 1
Saahithi Joopelli – Human Resources Management Series
Kanika Kappalayil – Hospitality Services Team Decision Making Team 1
Kevin Li – Marketing Management Team Decision Making Team 1
Kate Liang – Principals of Finance
Shivani Madhav – Hospitality Services Team Decision Making Team 2
Aniket Matharasi – Hospitality Services Team Decision Making Team 1
Adarsh Melukote – Sports and Entertainment Team Decision Making Team 2
Rohit Mohan – Financial Consulting
Kaci Nguyen – Business Law and Ethics Team Decision Making Team 1
Belinda Peng – Principals of Finance
Kaitlin Shin – Principles of Hospitality and Tourism
Sneha Pallipuram – Travel and Tourism Team Decision Making Team 1
Rithika Proddutoor – Food Marketing Series
Raaja Raikundalia – Business Services Marketing Series
Mia Rho – Restaurant and Food Service Management Series
Katherine Wang – Buying and Merchandising Tem Decision Making Team 2
Ally Wong – Buying and Merchandising Team Decision Making Team 2
Amy Zhang – Hospitality Services Team Decision Making Team 2
Iris Zhang – Travel and Tourism Team Decision Making Team 1

State Finalists

Elizabeth Bernius – Hospitality and Tourism Professional Selling Event
Geethika Bonthala – Principles of Finance
Vinayak Chatterjee – Quick Serve Restaurant Management Series
Edward Chen – Sports and Entertainment Team Decision Making Team 1
Ellie Chen – Buying and Merchandising Team Decision Making Team 1
Tiffany Guan – Buying and Merchandising Team Decision Making Team 1
Benjamin Hasan – Hotel and Lodging Management Series
Aten Kumar – Sports and Entertainment Team Decision Making Team 1
Justin Lee – Food Marketing Series
Varun Manjunath – Principals of Finance
Prateek Sangineni – Financial Services Team Decision Making Team 5
Pradyun Sangineni – Financial Service Team Decision Making Team 5
Taha Siddiki – Marketing Communications Series
Sneha Sundar – Principals of Hospitality and Tourism
Alexander Xavier – Human Resources Management Series

Reedy High School

International Qualifiers

Parker Bedlan – Restaurant and Food Services Management
Antara Gupta – Human Resource Management
Ansh Jain – Retail Merchandising

Wakeland High School

International Qualifiers

Rohit Bolla – International Business Plan
Lauren Chapman, Camryn Brown and Jenna Bryner – Creative Marketing Project
Kelsey Koester, Tate Dawson and Alex Bobb – Learn & Earn Project
Lucious McDaniel IV – Entrepreneurship Independent Business Plan and 2017-2018 Texas DECA State President
Cameron Police – Entrepreneurship Independent Business Plan
Oliver Shi & Jacob Fujihara – Entrepreneurship Independent Business Plan

State Finalists

Dawson Gaudette & Jake Lowe – Travel and Tourism – Team Decision Making

Your browser is out-of-date.

Update your browser to view this website correctly. Update my browser now

At this time the Frisco ISD website requires Internet Explorer 9 or later.

If you are on IE 9 or later and are seeing this error then your browser may be running as a previous version.

×